16. 8. 2012

Antonín Jan Ausobský

Profesor na pražské architektuře se narodil 13. června 1885 v královském městě Písku na předměstí u svatého Václava v čísle popisném 6. Jeho rodiči byli František Ausobský, účetní v továrně na papír, a Marie Preisslerová, dcera klíčníka na zámku v Křinci (okr. Nymburk).

Rodiči Františka Ausobského byli Václava a Terezie rozená Müllerová. Klan Ausobských byl v Jindřichově Hradci kolem poloviny 19. století poměrně velký - nacházíme zde nejen Václavovu rodinu, ale i rodinu Josefa, Jana, Rudolfa a Hypolita a také čtyři svobodné matky, Františku, Johanu, Josefu a Rosalii. Ostatně Ausobští zde žili již na počátku 18. století a dva zde žijí i dnes (viz stránky KdeJsme.cz)

Antonín Ausobský se zabýval teorií a vývojem architektury a na pražské Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství založil archiv lidové architektury. Nebyl ale jen teoretikem - pro své rodiště vyprojektoval Lesní hřbitov, který se nachází na okraji Písku směrem na Tábor, pro Litomyšl budovu gymnázia. Zasedl také v řadě porot hodnotících projekty k výstavbě nejrůznějších budov, např. kostela sv. Václava ve Vršovicích nebo Tylova divadla v Kutné Hoře.

Žádné komentáře:

Okomentovat