22. 8. 2012

František Křižík

Jedním z nejznámnějších českých vynálezců je bezpochyby František Křižík. Nebyl jen vynálezcem, ale také průmyslníkem, který osvětlil řadu měst a obcí v Čechách, vybudoval elektrickou tramvajovou trať v Praze, spojil elektrickou železnicí Tábor a Bechyni a měl na kontě i další úspěchy. Bohužel ale jeho podnikání začalo upadat po neúspěchu stejnoměrného proudu při soutěži o pražskou elektrárnu v Praze-Holešovicích. 

František Křižík pocházel z Plánice na Klatovsku, kde se narodil 8. července 1847. Jeho rodiči byli Václav Křižík, švec, a Marie Bohunková, dcera bednářského mistra. Oba se narodili v Plánici, kde žila v první polovině 19. století řada dalších rodin nesoucích příjmení Křižík. 

Byť jsou oba Františkovi rodiče psaní u jeho narození z Plánice, narodil se Václav 25. září 1803 v Nicově, kde jeho otec Kašpar působil jako šenkýř, i když později v Plánici provozoval ševcovskou živnost, stejně jako Václav. Kašparovou manželkou byla Eleonora Adamcová, oženil se s ní v lednu roku 1786, Václav tak byl jedním z posledních dětí tohoto páru. 

Historie rodiny Křižíkových pak sahá až k mlynáři Matěji Křižíkovi, který v Plánici působil v 17. století.

1 komentář: