13. 8. 2012

Jidáš

Některá jména v matrikách takřka nenajdeme, především kvůli historickým nebo náboženským souvislostem. Jedním z takových jmen je Jidáš, v latině Judas. byla jsem tedy hodně překvapená, když jsem v poděbradské matrice pokřtěných narazila na jméno Judas Thadaeus Procopius. 

Chvíle hledání ale ukázala, že se nejedná o Jidáše Tadeáše Prokopa, ale o Judu Tadeáše Prokopa. S Judou Tadeášem nás seznámí např. krátký článek v encyklopedii křestních jmen na stránkách Libri.cz:
Juda Tadeáš byl apoštol a mučedník, který se narodil zhruba kolem narození Kristova a zemřel snad 28. října v 1. století v Persii. V Novém zákoně je Juda Tadeáš zmiňován jen zřídka. Při Kristově loučení s apoštoly prý se ho Juda ptal s velkou skromností: "Pane, proč se chceš zjevit nám, a ne světu?" Podle jiné legendy prý Juda Tadeáš působil spolu se Šimonem Horlivcem v Sýrii, Mezopotámii a Persii, kde byl nakonec zavražděn mágy. Nástrojem činu byl podle této tradice kyj. I památka Šimona Horlivce se slaví 28. října, což má ukazovat na společné působení obou apoštolů a jejich pravděpodobně společnou smrt. 
Jidáše v matrikách asi skutečně nenajdeme...

Žádné komentáře:

Okomentovat