1. 8. 2012

Velká Bíteš, 1891

Služky a služebné to nemívaly v životě jednoduché, rozhodně ne tehdy, pokud povily nemanželského potomka. Řešívaly to, jak nejlépe mohly - někdy putoval nechtěný potomek k rodině na vesnici, jindy do sirotčince, někdy sáhly k usmrcení dítěte. 

Právě poslední případ zaznamenává velkobítešská matrika z roku 1891 - z doby poměrně pozdní, ve které nedocházelo k tolika případům usmrcení novorozence jako v hlubší minulosti, kdy je úmrtnost nemanželských dětí až nápadně vysoká. 

V matrice narozených se 1. ledna 1891 píše o neblahém zločinu, jehož obětí bylo "děvče sešlé smrtí násilnou (udušením) bez křtu svatého". Jeho matkou (a zároveň vražedkyní) byla služka Marie Kafoňková, dcera Václava a Marie Kafoňkových z Pucova na Třebíčsku. 

Co ji vedlo k tomu, že své dítě zabila? Dnes se můžeme jen dohadovat. Snad by něco prozradily trestní spisy od okresního soudu, kde byl tento čin souzen. Možná se tu jednoho dne objeví vysvětlení, založené na výpovědi matky. Z těchto spisů snad bude možné také vyčíst informace o trestu pro matku, který jistě následoval...

Žádné komentáře:

Okomentovat