15. 9. 2012

Tomáš Baťa

Jméno Baťa zná v podstatě každý v naší republice - a je známé nejen tam, ale po celém světě. Ve své době největší výrobce obuvi v Evropě, s jehož prodejnami se u nás i ve světě setkáme dodnes. O tom, kdo byl Tomáš Baťa, byly napsány stovky článků a desítky knih, o jeho osudech si můžete přečíst například na webové stránce http://www.tomasbata.com/.

 Úmrtní oznámení, které vyšlo v Národních listech v červenci 1932.

Narodil se v dubnu 1876 v rodině zlínského ševce Antonína Bati a jeho manželky Anny rozené Minaříkové, která pocházela rovněž ze Zlína. V té době měl Zlín asi tři tisíce obyvatel, měl tedy ještě daleko do města, jímž se stal díky Baťovým závodům. Žila zde celá řada obuvníků, hned několik z nich neslo příjmení Baťa, které zde nebylo neobvyklé. Jen na stránce v matrice, kde je zaznamenáno Tomášovo narození, najdeme hned dvě další rodiny obuvníků Baťových.

Nemá mnoho smyslu zabývat se Tomášovým životem - to už (a dobře) udělala řada jiných lidí. Pojďme se spíše podívat na jeho předky. Antonín Baťa a Anna Minaříková se vzali v roce 1869. Anna v té době již byla vdova, ačkoli jí bylo teprve 27 let. Antonín byl o dva roky mladší, narodil se v srpnu roku 1844.

Jeho rodiče, Antonín Baťa a Mariana Šťastová, uzavřeli sňatek v únoru 1831. Antonínovi v té době bylo 28 let - narodil se Šimonovi Baťovi a Kateřině, rozené Markové, v roce 1802. Jak Šimon, tak jeho tchán František Marek byli ševci - ostatně toto řemeslo se dle dochovaných zdrojů dědilo v rodině Baťových opravdu z generace na generaci.

Šimon Baťa byl při sňatku s Kateřinou Markovou v roce 1799 již vdovcem, stejně jako Kateřina byla vdovou. První manželství uzavřel Šimon, syn Matěje Bati, s Annou, dcerou zlínského ševce Zikmunda Barvíře. Ta zemřela v lednu 1798 a kvůli nutnosti postarat se o malé děti se Šimon oženil znovu.

Podle věku uvedeného u druhého sňatku se Šimon narodil v roce 1744, podle věku uvedeného u úmrtí (ke kterému došlo v roce 1830) se narodil v roce 1750. Blíže pravdě a přece od pravdy daleko je druhý údaj - Šimon se narodil v říjnu 1755.

Žádné komentáře:

Okomentovat