Když to takhle pěkně někam napíšete, tak jen málokomu dojde, že se jedná o příjmení Tříletý. Narazila jsem na něj v jemnických matrikách, kde je v roce 1877 uváděn Jan Tříletý, domkář v Podolí. I současná mapa výskytuj ukazuje, že své hnízdo má toto příjmení právě na Třebíčsku a Jindřichohradecku, jinde v ČR ho potkáte spíše výjimečně.
Mapa výskytu příjmení Tříletý. Zdroj: Kdejsme.cz
S mým rodným příjmením je to celkem podobné - Spálenků je 179 a téměř všichni na Voticku. Donedávna jsem to netušila a 7let života v Českých Budějovicích jsem se divila, proč mi to jméno všichni komolí a tak divně se na mě tváří, přitom takové běžné jméno (na základce jsme byli s tímto příjmením tři v jedné třídě) :-))
OdpovědětVymazatTříletých v dívčím provedení je 107, a tak je jich víc než Šemíků:) Co je zajímavé, že u těchto neobvyklých jmen se dá vydedukovat, odkud všichni pocházejí.
OdpovědětVymazatPřesně tak - proto se dá poměrně dobře pátrat, pokud např. Američan neví, odkud přesně jeho předci pocházeli, ale má nějaké neobvyklé příjmení. Před cca 2 lety jsem takhle dělala rodokmen pro pana Machnika (původní zápis příjmení je Machník). Dnes jich v ČR žije 57, z toho nejvíce na Strakonicku. Ano, i jeho rodina pocházela ze Strakonicka... :o)
OdpovědětVymazatNa Uherskohradišku, v Polešovicích a okolí se vyskytuje příjmení "Dvouletý" :)
OdpovědětVymazat