5. 12. 2012

V Římě oddaných u svatého Petra

Při procházení matrik pokřtěných narazí člověk čas od času na opravdovou perlu. Už jsem psala o případu, kdy se otec dlouho neobtěžoval dodat oddací list, který by dokazoval, že se dítě narodilo z manželského lože. V jiných případech oproti tomu rodiče ochotně oddací list doložili, protože tak zajistili svému dítěti jeho práva. 

To byl i případ Jakuba Debittina a jeho ženy Kateřiny, kteří předložili oddací list při příležitosti křtu syna Josefa Ferdinanda v květnu roku 1750. Stalo se tak v libochovické farnosti (SOA Litoměřice, matrika N • 1748 - 1761 • 96/5, snímek 41), Josef Ferdinand byl pokřtěn v Chotěšově v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází v centru obce. V záznamu o křtu je pak uvedeno: 
Rodiče dítěte: Jakub Debittin, Matterialist handlující po Čechách, mateř Kateřina, oba svobodní, jakž oddávající list dokazuje. V Římě oddáni u svatého Petra.
Očividně fakt, že byli oddáni u svatého Petra v Římě, zaujal kněze, který sňatek zapisoval, natolik, že považoval za nutné tuto skutečnost zmínit. Ono se není co divit - ne každý den měl kněz z českého venkova příležitost křtít dítě páru, který byl oddán v samotném srdci katolické církve...

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu - originální plány Berniniho z poloviny 17. století

Žádné komentáře:

Okomentovat