17. 3. 2013

Kterak Poprdl k příjmení Pokorný přišel

Bylo nebylo. Za devatero domy a devatero cestami žila byla rodina s krásným příjmením Poprdl. Nebudeme spekulovat, jak k tomuto příjmení rodina přišla - teorie by to jistě mohly být zajímavé, ale pro náš příběh důležité nejsou. 

Léta plynula, rodina s tímto příjmením spokojeně žila několik generací, až přišlo 20. století. A ejhle, příjmení se stalo hanlivým. Otec rodiny dlouho přemýšlel, přemýšlel, až se rozhodl, že nenechá své děti dále trpět posměšky spolužáků. Nastal čas k činu.


Kam se obrátit? Na vyšší místa! Otec sedl ke stolu a těžkou, upracovanou rukou začal psát dopis. Komu? Komu jinému než zemské politické správě. Požádal o změnu hanlivého příjmení na neutrální, za které se nebudou jeho děti muset stydět. A volba padla na příjmení Pokorný. 

Nevíme, jak dlouho rodina na odpověď čekala - jistě ale čekala netrpělivě. Až jednoho krásného dne přišel úřední dopis. A z tohoto dopisu se nám v matrice zachovala následující poznámka:
Zemská správa politická na Moravě povolila výnosem ze dne 13/7 1920 č. 46446 zde jako zrozenec zaznamenanému Františku Poprdlovi, rolníku v Jemnici na Podolí, změnu jména "Poprdl" na "Pokorný".

4 komentáře:

 1. Jestli v tom nebylo něco jiného... jelikož kmotr se taky jmenoval Pokorný.

  OdpovědětVymazat
 2. Takto se na Smrdovsku (dnešní Sázavka) přejmenovávali na začátku 20. století Troubové. I ten Smrdov se přejmenoval:)

  OdpovědětVymazat
 3. Moji předkové měli příjmení Mrdek. Ve 20. století si ho rodina změnila na Medek :-).

  OdpovědětVymazat
 4. Tož příjmení Mrdalová v našem rozsáhlém rodokmenu také najdu...;-)

  OdpovědětVymazat