18. 4. 2013

Dle udání Alžběta Laubinger

V matrice Hustopečí nad Bečvou (inv. č. 6567, snímky 186 a 187)  najdeme v roce 1881 čtyři velmi pozoruhodné zápisy. Týkají se cikánských dětí - to by samo o sobě nebylo nic tak pozoruhodného, ovšem to by se tyto zápisy nesměly týkat dětí jedné matky. Co je tedy v matrice uvedeno? 

Dne 18. dubna 1881 pokřtil hustopečský farář František Vaculík Františka, Marii, Matyldu a Jana, děti Alžběty Laubinger, toulavé cikánky, dcery Terezie z rodu Laubingrů, toulavých cikánů. Více o matce nebylo známo, proto to v matrice není uvedeno. A co se dovídáme o dětech? Vše je uvedeno "dle udání matky", takže to přesné být může, ale také nemusí...

František se narodil v roce 1859, místo není příliš dobře čitelné, snad u Pešti.
Marie přišla na svět v roce 1863 v Mostě nad Litavou (Brück an der Leitha). 
Matylda se narodila v roce 1865 u Schwechatu, což je město jihovýchodně od Vídně.
A konečně Jana jeho matka porodila v roce 1868 v Kefermarktu v Horním Rakousku. 

 Cestování rodiny Laubingrovy
A Pešť, B Brück, C Schwechat, D Kefermarkt a E Hustopeče.

Ke křtu bylo samozřejmě potřebné povolení od biskupské konzistoře a vše bylo řádně zaneseno do matriky. Dokonce se dovídáme i to, kdy a kde Marie zemřela, neboť to bylo úřadem nahlášeno a do matriky pokřtěných zapsáno.

I proto je pátrání po osudech cikánských stěhovavých rodin tak náročné - stačí se podívat na mapu a obrovský rozsah prostoru, ve kterém se v minulosti cikáni pohybovali.

Žádné komentáře:

Okomentovat