12. 12. 2013

Moucha ho usmrtila

Josefína Juhasová: Chodí Peške okolo...

Poslední, co by člověk čekal v obci, kde vznikla významná jihočeská dechová hudba Babouci, je, že tamního faráře usmrtí moucha. A přesto, že Babouci měli rok na snování sítí, tragicky selhali....


Pražský denník, 31.8.1876, str. 3
P. Václav Peške přišel do Němčic u Netolic 2. srpna 1865 po sedmiletém působení v poutním kostele ve 12 km vzdáleném Lomci, kde byl nejprve lokalistou a od 1. března 1859 prvním farářem. Kde se vzal v Lomci zůstává záhadou, pravděpodobně ale pocházel - podle rozmístění příjmení Peške, resp. Peschke - ze severních Čech nebo severní Moravy/Slezska.

Lomec - pouť u kaple v lese. (obrazová knížka: "SCHWARZENBERG" č.9)
SOA v Třeboni - oddělení Č.Krumlov: Sbírka alb, Český Krumlov (č. 61).
V Němčicích se staral o zvelebování kostela, na jeho náklady a za přispění farníků byly pozlaceny oltáře a pořízena nová kazatelna, také dal opravit střechu kostela.
Co dělal kněz v srpnu neděli na poli se dá vysvětlit pravděpodobně dožínkami, co tam dělala moucha, to se vysvětlit nedá.
Každopádně 19. srpna 1876 byl P. Peške na čp. 1, sloužícím pravděpodobně jako fara, jelikož těsně sousedí s kostelem, zaopatřen a následujícího dne zemřel.

Němčice čp. 1 dnes slouží jako restaurace. Je to ta střecha vlevo od kostelní věže.
Zdroj: maps.google.com
U záznamu o pohřbu kněze je jako příčina smrti uveden uhlík (anthrax) neboli sněť slezinná, jejíž těžší formy jsou bez antibiotik (a včasné diagnózy) smrtelné. P. Peškemu tak těžko mohlo pomoci, že v 500 km vzdálené Poznani doktor Koch právě téhož roku obdivoval životní cykly provinilé bakterie ve sklivci volského oka a ještě si je i fotografoval...


SOA v Třeboni. Němčice 11, zemřelí 1856-1894, f 81.

3 komentáře:

  1. Povedené,

    hodně se mi líbí obrázek. Dávám odkaz na malárii na jižní Moravě:

    http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5248/?strana=138

    OdpovědětVymazat
  2. Co malárie, ale to rozmačkání pater nosterem!

    OdpovědětVymazat