27. 12. 2013

Po svatbě v jedenácti nedělích porodila...

S dětmi narozenými krátce po svatbě se v našem povolání setkáváme dnes a denně. V podstatě takové děti patřily mezi naprosto obvyklé záležitosti - naši předci se předmanželskému sexuálnímu životu rozhodně nevyhýbali, byť se nám často babičky dnes snaží tvrdit pravý opak. Díky tomu se můžeme setkat se spoustou uspěchaných sňatků a se spoustou dětí, které přišly na svět jen dva, tři měsíce po sňatku svých rodičů.

Nějaké to dítě narozené jedenáct týdnů po sňatku by nás tak nemělo překvapit - ovšem překvapilo. Proč? Hlavním důvodem jsou informace, které provázejí záznam o jeho křtu v matriční knize
Z Přistoupimě z fary
dne 15 Januarii Anno 1690
Pokřtěno dítě z levého boku v chrámu Páně S. Gotharda jménem Matěj, otec praví se býti od matky nějakej truhlářskej z Ronova, matka Kateřina teď nyní manželka Jakuba Krejčího, podruha z fary přistoupimské, kterou on sobě za pannu pojal v Kolodějích a s ní potvrzen byl od pana faráře Kacenovského Víta Straky, ona po svatbě v jedenácti nedělích jemu porodila syna. 1 kmotr Jindřich Stránský, syn (Průšový?), 2 Jan Novotný, podruh Karáskův, kmotra Dorota, manželka Volešenského, podruha z fary, to vše z Přistoupimi. Manžel její, ačkolivěk vinen s ní nebyl, s otčímem jejím naprosili a od těch křtin mi z placení zaplatili 1 (snad zlatý)
Takže abychom si to shrnuli: Kateřina se spustila s nějakým truhlářem z Ronova - aby se následně provdala za Jakuba Krejčího. O těhotenství zcela jistě věděla, stejně jako její otčím, proto se snažila si najít ženicha. Opravdu Jakub věřil, že je panna? V šestém měsíci těhotenství už je těhotenské břicho přece jen hodně vidět, že by si Jakub nevšiml? Nebo byl zlákán věnem, které Kateřina zcela jistě dostala, a dělal pak před farářem hloupého?

Přistoupimská fara, kde k narození manželského/nemanželského dítěte došlo.
Zdroj: Cesty a památky.cz

Dnes už bohužel můžeme jen hádat, jaká byla Jakubova motivace, ovšem skutečnost, že společně s Kateřininým otčímem přesvědčovali kněze, aby dítě pokřtil, napovídá tomu, že za své "otcovské" služby dostal řádně zaplaceno. 

Je mi celkem líto to, že se mi nepovedlo najít sňatek Jakuba a Kateřiny - byli oddáni v Kolodějích, které patřily k uhříněveské farnosti, ovšem v tamní matrice sňatek chybí. A právě v době, kdy se mohl odehrát, je v matrice vynecháno volné místo na jeden záznam - že by právě tam měl být ten jejich zapsaný? Možné to je...

Rozhodně se nejedná o poslední příběh z této českobrodské matriky - pro naše účely je to doslova poklad, a tak se zřejmě s některým z tamních příběhů setkáte i v chystané knížce Příběhy z matrik. Pokud se nám ji někdy povede dopsat... ;)

2 komentáře:

  1. Už se těším, až tu knihu dopíšete. Zdá se, že to bude pěkná "detektivka". Ostatně stejně jako všechno hledání v matrikách.
    A tenhle příběh z Přistoupimi se mi líbí o to víc, že to mám za humny. A bydlí tam několik mých známých. Možná v jejich krvi koluje kapka krve Kateřiny a Matěje. (A možná taky ne...)

    OdpovědětVymazat
  2. Tož já jsem se narodil 3 měsíce po svatbě (ta byla v červnu), ale jak jsem zjistil ze staré korespondence, otec jako voják musel požádat o svolení. Od velikonoc o trvalo dost dlouho a tak má první fotka je bříško mámy na svatební fotce.

    OdpovědětVymazat