3. 1. 2014

Epidemie na Suchově: Cholera v roce 1866

Suchov je asi Gehenniným nejoblíbenějším místem, protože odtamtud pochází spousta jejích předků. A protože ona má ráda Suchov a já mám ráda epidemie, posílala mi odkazy na různé "nájezdy" nakažlivých chorob, které decimovaly její předky. A tak postupně nejspíše vznikne série článků s názvem "Epidemie na Suchově". 


První epidemií je cholera v roce 1866. Ta postihla velkou část našeho území a nevyhnula se ani horám. Na Suchově se objevila v polovině srpna toho roku, matrika zemřelých zaznamenává první výskyt nemoci k 17.8.1866, kdy zemřela Magdalena, manželka Jiřího Goroše z čísla popisného 42. Poslední výskyt je pak zapsán k 13.10., kdy zemřel Jan Lajza, padesátiletý půlčtvrtník z čp. 53. 

Pouze tři úmrtí v tomto období mají uvedenou jinou příčinu úmrtí, než je cholera. Prvním takovým případem je úmrtí 24letého Františka Osmeka na neštovice 18.8., druhým desetidenní Jiří, nemanželský syn Kateřiny Pytlové, který zemřel 1.9. na psotník. Na ten zemřela i 10.9. Mariana, čtyřdenní dcera Martina a Kateřiny Gorošových. 

Počty zemřelých v jednotlivých dnech.

Nejvíce úmrtí zaznamenává matrika k 1. září, do tohoto počtu se ovšem počítá i Jiří, zemřelý na psotník. Celkem na choleru zemřelo na Suchově 27 lidí, dvanáct mužů a patnáct žen. Nejvíce bylo dětí do pěti let, těch na choleru zemřelo sedm. Asi polovina zemřelých pak byla mladší dvaceti let. Nikomu ze zemřelých nebylo více než 70 let - zůstává pro porovnání, kolik lidí se na Suchově vůbec tohoto věku dožívalo.

Zemřelí podle věku

Cholera rozhodně nepostihla Suchov nějak vážně - v době, kdy k této epidemii došlo, měl Suchov skoro 700 obyvatel, takže zemřela sotva jedna šestadvacetina zde žijících osob. Zcela jistě jiné epidemie měly podstatně závažnější dopady.

Žádné komentáře:

Okomentovat