12. 2. 2014

Rudolf Burkert, první československý medailista na ZOH

To si takhle přečtu článek na Novinky.cz, který se týká osobnosti prvního československého zimně olympijského medailisty, sudetského Němce Rudolfa Burkerta. Svou bronzovou olympijskou medaili ve skoku na lyžích získat v roce 1928 - a tady moje genealogické oko zbystřilo. 1928? To mu mohlo být tak kolem dvaceti, že? Takže čistě teoreticky by matrika, zachycující jeho narození mohla být už v archivu, že? A tak tu máte názornou ukázku toho, jak také může probíhat pátrání po člověku, narozeném na počátku 20. století.

 Rudolf Burkert. Zdroj: Wikipedia.org


Kdy se narodil? 1904. Kde? V Polubném na Jablonecku, takže archiv v Litoměřicích. Ale ejhle, matrika narozených pro Polubný končí rokem 1899. Už jsem si začínala říkat, že mám smůlu, protože jsem neměla ani jména rodičů, jen jméno jednoho bratra. Ale pak jsem koukla na to, že je dostupný index narozených až do roku 1949. Při troše štěstí tam u Rudolfa budou nějaké podrobnosti, třeba číslo popisné nebo něco podobného. 

Bylo - a nejen to. Index byl vedený důkladně, takže u každého dítěte jména rodičů, číslo popisné, přesné datum narození a samozřejmě stránka v matrice. Rudolf přišel na svět 31.10.1904 na čísle popisném 700 jako syn Josefa Burkerta (v indexu zapsán jako Bunkart) a Anny Šimánkové (jinde Šimůnkové). 

Dalším krokem bylo sčítání lidu pro Polubný z roku 1921. Šance, že rodina ještě po 17 letech bydlela na stejném čísle popisném, byla malá, ale zkusit jsem to musela. Jak jinak - nebydlela. Na čp. 700 sice bylo hned několik bytových jednotek, ovšem ani v jednom z bytů se nevyskytoval nikdo ze členů rodiny Burkertových. 

Co teď? Znovu do indexu, jestli tam náhodou nebudou nějací Rudolfovi mladší sourozenci. Byli - nejmladší z nich byla Helena Marie, narozená v roce 1914, u ní ale nebylo uvedeno žádné číslo popisné. O dva roky starší než Helena Marie pak byla Erna Marie, u níž bylo zapsáno číslo popisné 395. Takže znovu do sčítání lidu - sice mezi narozením Erny Marie a sčítáním uplynulo 9 let, ale šance na to, že rodina žila na stejném čp., byla přece jen o něco vyšší. 

A ukázalo se, že tomu tak opravdu bylo. V roce 1921 bydlela rodina Burkertových (ve sčítání lidu zapsáni jako Purkertovi) opravdu v Horním Polubném (Ober-Polaun) na čp. 395. Je zde zapsáno celkem šest členů rodiny - otec Josef (nar. 1880 ve Víchové), matka Anna (nar. 1880 v Polubném) a děti Josef (nar. 1902), Rudolf (nar. 1904), Erna (nar. 1912) a Helena (nar. 1914). Otec pracoval na pile v Horním Kořenově, matka byla v domácnosti, obě děvčata ještě chodila do školy. Bratr Josef je uveden jako soustružník (Eisendreher) u Julia Hajka v Desné. 

U Rudolfa je rozluštění povolání přece jen těžší - druhé slovo je Monteur, první snad Plat, snad byl sklenářem? Bohužel jsou záznamy ve sčítání lidu často psány značně nečitelně.


Pokud bude chtít člověk zjistit o Rudolfově rodině více, bude muset vyrazit do archivu v Zámrsku, kde jsou uložený matriky pro Víchovou, odkud pocházel Josef starší. Rudolfovy závodnické a životní osudy jsou pak poměrně dobře popsány v článku z časopisu Krkonoše - Jizerské hory, který vyšel v roce 2011.

Žádné komentáře:

Okomentovat