29. 8. 2014

Bitva u Wagramu

Napoleonské války už v roce 1809 trápily Evropu poměrně dlouhou dobu, když došlo k jedné z rozhodujících bitev francouzsko-rakouské války. Proběhla na počátku července onoho roku na polích u Wagramu severovýchodně od Vídně a přinesla rakouskému mocnářství poměrně zásadní potupu. O této bitvě bychom ale neměli mnoho důvodů psát...


...kdyby jeden z vojáků, kteří byli v bojích zraněni, nezemřel v Novém Přerově, přímo na česko-rakouské hranici. O bitvě si můžete přečíst třeba na Wiki nebo na PrimaPlana, kde je i nákres bojové situace a spousta dalších informací. Z hlediska tohoto člámku je ale důležité v podstatě jen to, že v bitvě padl a byl zraněn velký počet vojáků, z nichž jednoho zachycuje novopřerovská matrika.

Napoleon v bitvě u Wagramu. Zdroj: Wikimedia.

Tento voják se jmenoval Johann Kellner a pocházel z Pillersdorfu nedaleko Retzu, což je od českých hranic, co by kamenem dohodil a zbytek došel. Ovšem do Nového Přerova je to z Pillersdorfu přece jen lán cesty (43 kilometrů vzdušnou čarou). Jak se asi Johann do Nového Přerova dostal? Zamířil z bitvy domů, ale jeho cesta nakonec nabrala jiný směr? Byl jako zraněný do vsi dovezen, aby se tam vyléčil? 

Když v Novém Přerově čp. 45 Johann v srpnu 1809 zemřel, bylo mu teprve 26 let. Patřil nejspíše mezi odvedence, kteří byli do rakouské armády naverbováni právě kvůli válce s Francouzi. V záznamu o úmrtí je o něm uvedeno následující: Johann Kellner gemeiner Soldat von Pillersdorf aus Oestreich bei Retz gebürtig, Regiment ist nich recht bekannt, wahrscheinlich v Erzherzog Karl, tedy Johann Kellner, pěší voják z Pillersdorfu u Retzu z Rakous, pluk není znám, nejspíše od arcivévody Karla. 

 1 - Nový Přerov; 2 - Pillersdorf; 3 - Wagram. Zdroj: Mapy.cz

A konečně příčina úmrtí, která byla tím, co vedlo k napsání celého tohoto článku: wurde in der Schlacht bei Wagram durch den Leb geschossen und starb an der Folgen diezer Wunde, tedy byl střelen v bitvě u Wagramu do života (do břicha) a zemřel na následky tohoto zranění. Zřejmě se tedy v Novém Přerově léčil - byl ovšem jediným vojákem, který zde skonal. Jak se sem asi dostal? Při útěku z bitvy? Škoda, že kněz, který jeho úmrtí zapisoval, nezachytil i tyto podrobnosti... Ale tak to už bohužel bývá.

Žádné komentáře:

Okomentovat