29. 10. 2014

Potvrzen jest Gregor voják

Čím starší matriky, tím méně informací v nich nacházíme - to je poměrně obecně platné pravidlo (čest výjimkám). Občas se ale setkáme se zápisem, který překvapí i nás, protože v něm v podstatě není uvedeno naprosto nic. Tedy - pro naše předky byl jistě srozumitelnější než pro nás, oni možná aktéry znali. Pro nás je ale takový zápis jedním velkým tajemstvím.

Takový zápis našla Míša v napajedelské matrice oddaných z let 1683 až 1705, konkrétně v roce 1685. Zde se říká následující

Tedy: 25. dne (měsíce listopadu 1685) potvrzen jest Gregor voják s Kateřinou, manželkou nějakého nebožtíka vojáka mušketýra, od dvojí cti hodného kněze Matyáše. Svědčil Tomáš Přerovský z Napajedel.
Informací je opravdu mnoho, že? Ale když už nic jiného, známe aspoň křestní jména snoubenců, která tvoří méně obvyklou kombinaci, takže pokud by se jim narodilo v Napajedlech nějaké dítko, bylo by ho nejspíše možné páru přiřadit. Jen hlouběji do minulosti už se nejspíše případný potomek při svém pátrání nedostane. 

Buďme tedy rádi, pokud mezi naše předky patřili lidé, kteří seděli třeba tři sta let takříkajíc na zadku a z rodné vsi vytáhli paty pouze tehdy, když hledali nevěstu. Není to nuda - je to v porovnání s pátráním po stěhovavých rodinách vlastně naprosto skvělé. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat