5. 2. 2015

Žil v manželství 50 let

Možná jste se s nimi už setkali - poznámky v matrikách zemřelých, které říkají, jak dlouho žil ten či onen zemřelý v manželství, než skonal. Někdy je to jen pár let, jindy několik desetiletí. A někdy, pokud měli manželé štěstí, se dožili i zlaté svatby. Pak v matrice najdeme noticku "žil(a) v manželství 50 let" - nebo také více, i když takových případů mnoho není.


Výše uvedený případ pochází z matriky farnosty Počaply ve středních Čechách, podobné vpisky ale najdete i v dalších matrikách konce 19. a počátku 20. století. Samozřejmě - pro ověření toho, zda zemřelý skutečně strávil v manželství padesát let a oslavil tak se svou manželkou zlatou svatbu, je potřeba dohledat sňatek. To jsem v případě tohoto zemřelého neudělala, měl sloužit hlavně jako příklad. 

Je ale pravděpodobné, že se se zlatou svatbou dříve nebo později setkáte i vy - často je zapsaná přímo do matriky oddaných, před rokem 1784 se pak jedná o značně "ukecané" záznamy, jako například tento z farnosti Heraltice.

1 komentář:

  1. V kontextu podobných ukecaných záznamů (honestus = ctihodný ...) jsem viděl zápis, který byl stručný Jan xy si bere Marianu ab ...
    To mne překvapilo, vysvětlení se mi dostalo od ostatních dvojí
    - na Marině již byla vidět !nectihodnost"
    - nebo Jan byl vjlupek a kněz se mu takto odvděčil...

    OdpovědětVymazat