15. 3. 2015

Z pokušení ďábelského

Pokud procházíte matriky a jeden ze záznamů zřetelně vůči ostatním vystupuje, co uděláte? Pokusíte se ho přečíst? Nebo ho jen přeletíte, zda neobsahuje jméno, které vás zajímá - a pokud ne, pokračujete dál? My patříme, jak je z blogu patrno, do té první skupiny. Jakmile nějaký zápis vyčnívá z davu, přitahuje naprosto spolehlivě naše zraky - a málokdy ho necháme být.

Jedním z takových už na první pohled nápadných záznamů je ten níže uvedený - drtivá většina ostatních zápisů na této i okolních stránkách matriky je strohá, dvouřádková. O to více nás zaujal šestiřádkový zápis o úmrtí jistého mladíka...

SOA v Plzni, matrika Klatovy 1, f zemřelí 77

Pochowan gest Jan Stiastny Mladenecz 29 leth starzj, kteryz z pokussenj diabelskeho, a s pomocy geho (dle wlastnjho wyznanj) krztan sobě knegpem podrzezal, wssak skrz swatau Barboru, k gegizto ctj kazdodenne hodinky gegj rzjkal, zachowan byl, a obraněn, ze dokonce vsmrcen nebyl, aniz drzjwe vmrzitj mohl, az spowed stau s przjgjmanjm Welebne Stostj oltarznj wykonal.

Jak to asi bylo? Opravdu se stihl Jan Šťastný vyzpovídat z toho, že ho pokoušel ďábel? Nebo šlo "jen" o to, aby nebyl nebohý sebevrah pohřben do neposvěcené půdy? Opravdu se denně modlil ke svaté Barboře, vzývané mj. za dobrou smrt? Nevíme, neznáme... O to zajímavější příběh si ale můžeme vymyslet (i když dělat bychom to, kvůli historické přesnosti, samozřejmě neměli). 

Ruka boží brání ďáblovi, aby praštil mladíka palicí do hlavy.
(Universitätsbibliothek Heidelberg, Cod. Pal. germ. 320, f.042v. Thomasin von Zerklaere, Der welsche Gast. Schwaben, c. 1460-1470)

Žádné komentáře:

Okomentovat