14. 10. 2015

Oboje ty křty pozdě se vynašly

Znáte to - hledáte, hledáte, ale najít nemůžete. Záznam o křtu, sňatku nebo úmrtí předka jako by nikde nebyl. Projdete domovskou farnost, projdete okolní farnosti - a nic. Čím starší matriky, tím častěji přitom narážíte na to, že se vám některý ze záznamů dohledat prostě nepovede.

Ke ztrátám záznamů o narození nebo úmrtí totiž v minulosti docházelo poměrně často. Duchovní správci často nezapisovali události přímo do matrik, protože ty sebou nenosili. Ostatně, představte si, že byste sebou měli nosit tripartitní (NOZ) matriku pro nějakou velkou farnost - to byste se pěkně pronesli. Proto si kněží při službách zapisovali úkony na malé cedulky, ze kterých informace jednou za čas (někdy jednou za den, za týden, čtrnáct dní nebo i měsíc) přepisovali údaje do matričních knih.

Čas od času ale došlo k tomu, že některou cedulku (nebo rovnou několik z nich) ztratili a na ztrátu nepřišli. Případně papírek ztratili a zase našli a pak je například záznam z ledna zapsán v květnu.

Málokdy ale najdeme přímý důkaz takové události - ovšem povedlo se. V hostivařské matrice narozených, oddaných a zemřelých 1688-1715 najdeme úplně dole na foliu 20 následující vpisek:

Oboje ty křty pozdě se vynašly na cedulce, na který ani léta ni dne napsáno nebylo.

Přesto duchovní oba křty do matriky řádně zapsal, a tak se třeba jednoho dne někomu informace o tom, že se nejspíše v roce 1697 (nebo někdy kolem) narodili v hostivařské farnosti Magdalena Panušová a Václav Tichý, bude hodit. :)

1 komentář:

  1. Je paráda když tuhle změť písmenek někdo dokáže přečíst ............

    OdpovědětVymazat