23. 10. 2015

Žebrotou se živící

Nejstarší matrika zemřelých farnosti Praskolesy nenabízí žádné extra příběhy, spíš poznámky, které mírně zpestřují informace o zemřelých. Nehledejte v tomto článku nic superzábavného ani objevného, spíš drobné střípky toho, co mohli také kněží do matriky zapsat. A co to tedy bylo? Pojďme se podívat do matriky...

Z Praskoles 5. prosince (1749) umřel náhlou smrtí v noci, jsa večer zdravý, Jiří Svrbský, stáří okolo 60 (let).

Ze mlejna pod Kotopeky 3. července (1750) usnul v Pánu všemi státostmi potřebnými, a totiž svátostí oltářní, svátostí pokání a posledním pomazáním zaopatřený, Jan Vít, čeledín, rozený z Chrastu blíž Plzně, stáří okolo 25 (let).

(1751) Bernard Jonák, žebrotou se živící, jsa dlouhý čas nemocný na zimnici, stáří okolo 60 (let).

(1751) Matěj Přeslavský, obdankovaný voják, věkem sešlý a žebrotou se živící, stáří okolo 65 (let).

Z Praskoles 13. prosince (1751) usnul v Pánu Václav Dlouhej, svátostí pokání a svátostí posledního pomazání zaopatřený, který se náhle rozstonal, nemohouce mluviti, však znamení lítosti dávající a nedávno před tím jsouce u svaté zpovědi a přijímání, stáří okolo 65 (let).

Z Praskoles 24. února (1753) usnul v Pánu Pavel Slabej, obdankovaný voják ze Šťáhlav pocházející, který do Praskoles nemocný přivezený a všemi potřebnými svátostmi, totiž svátostí pokání, svátostí oltářní a svátostí posledního pomazání byl zaopatřený, stáří 31 (let).

Z Praskoles 21. dubna (1752) usnul v Pánu všemi potřebnými svátostmi, totiž svátostí pokání, svátostí oltářní a svátostí posledního pomazání zaopatřený, Vojtěch Švára, na cestě se rozstonouce, domů mrtvý přivezený, stáří okolo 50 (let).

Z Praskoles 1. června (1753) děvčátko jménem Eva otce Františka Angela z lávek spadnouce v čas velikého rozvodnění se utopilo a druhého dne blíž Stašova nalezeno, stáří 7 (let).

Z Chlustiny 20. března (1753) prostředkem nešťastného pádu v městě Žebráce na smrt potlučený a do Chlustiny odnešený, z tohoto světa se vystěhoval Tomáš Hůrka, soused chlustinský, podmínečně zaopatřený posledním pomazáním, stáří okolo 55 (let).

Nejsou to samozřejmě všechny poznámky, které můžete v matrice najít, spíše výběr toho zajímavějšího. Rozhodně stojí za zmínku, že jsou v tomto období často uváděny příčiny úmrtí (jako neštovice, souchotiny, sešlost věkem a řada dalších), což v polovině 18. století rozhodně není obvyklé. A co si budeme povídat - pokud se člověku povede najít nějakou podobnou poznámku o vlastním předkovi, tak je to hotový poklad... :)

Žádné komentáře:

Okomentovat