22. 1. 2018

Pátrání po předcích - 2. díl

Dokumenty domácího ražení už máme od minula posbírané, návštěvy příbuzných za sebou, fotky máme popsané, tak se můžeme vrhnout do archivů.

Nebo možná ještě ne - máme totiž nejstarší informace o narození mladší sta let, u starších osob máme jen jména, žádná data. Pak nás čeká buď výlet nebo dopis na matriční úřad, do jehož působnosti spadá obec, kde se náš nejstarší známý předek narodil. Kdybych uvedla příklad z vlastní rodiny - moje babička se narodila v roce 1924, takže záznam o jejím narození je pořád ještě na matrice, protože je chráněn zákonem o ochraně osobních údajů a zákonem o matrikách. Babička se narodila v Mrákotíně, ten má vlastní matriční úřad, takže buď do Mrákotína zajedu osobně (mám to tam asi 70 km), nebo pošlu doporučený dopis se žádostí o kopii záznamu o narození (pozor, chceme kopii záznamu! rozhodně ne rodný list, v něm už je dnes minimum informací). Tento dopis musí obsahovat informace o tom, čí zápis vlastně chci, dále moje nacionále, adresu pro zaslání údajů - a hlavně úředně ověřený podpis a také úředně ověřenou kopii rodného listu. Oboje ověří například na poště, kde mají CzechPoint, nebo na obecním úřadě. Je také potřeba zaplatit správní poplatek - v případě kopie z matriky je to 20,- Kč, dělám to tak, že tuto částku přiložím k dopisu, který posílám. A pak už jen čekám, až mi dorazí informace o praprarodičích.

Někdy je možné chybějící údaje obejít dohledáním sňatku. U matrik oddaných je totiž ochranná lhůta ne 100, ale 75 let. Například když víme, že se dítě narodilo v roce 1930 a jeho rodiče se vzali někdy před tímto datem (je potřeba vědět kde), pak už je při troše štěstí matrika v archivu. Je ale potřeba právě to štěstí. Proč?

Protože nejmladší zápis v dané matrice oddaných musí být mladší 75 (v případě narozených 100 a v případě zemřelých 75) let, aby mohla být matrika odvedena do archivu. V případě mojí babičky tomu tak není, její rodiče se vzali v roce 1924 v Mrákotíně, ale matrika je vedena od roku 1899 až do roku 1949, takže se tato matrika dostane se do Moravského zemského archivu v Brně až v roce 2024.

Každopádně v záznamu o babiččině narození, který jsem od mrákotínské matriky obdržela, jsou informace o jejích rodičích - nejen datum a místo sňatku, ale také data a místa narození obou rodičů. Díky tomu už se do archivu opravdu mohu "vydat". Ale to až v příštím díle, tenhle nám nabobtnal kvůli nutným vysvětlením víc, než je zdrávo.

3 komentáře:

  1. Opravdu "živé" matriky reaguji? Mohu připojit kolek? To asi ne, oni chtějí zisk, že?

    OdpovědětVymazat
  2. Já takto žádala o rodný list. Jen mě to nestálo 20,- Kč, ale 100,- Kč 🙂

    OdpovědětVymazat
  3. CNC routers, like lathes, are designed to cut away materials from an object. They are also able to milling and drilling, and are usually controlled by laptop. However, computer-controlled routers are much like manually operated routers. EDM machines, controlled utilizing CNC programming, are favored for their usefulness Boob Tapes when working with exhausting supplies like titanium, or for complex shapes that are be} exhausting to achieve with utilizing CNC milling. Much like a laser cutter, EDM doesn't want mechanical force in the removing process, which is why it’s thought-about a non-traditional method, in comparison to|compared to} processes that require slicing instruments. Additionally, CNC lathes are somewhat synonymous with CNC turning centers.

    OdpovědětVymazat