22. 3. 2018

Pátrání po předcích - 8. díl

Minule jsme skončili s informacemi ze záznamu o narození mé praprababičky Marie Trojanové. Její rodiče byli František Trojan z Třeště a Rosina Janoušková ze Strachoňovic. Dalším krokem tedy bude dohledání jejich sňatku.

Svatby se většinou odehrávaly v místě bydliště nevěsty. Tu zpravidla otec vyvdával z domu pryč a ženich si tam pro ni přijížděl, proto se konal sňatek ve farnosti, kde nevěsta žila. V našem případě je to farnost Radkov, kam patřily Strachoňovice duchovní správou.
Výjimkou byly svatby vdovců - ty se velice často konaly v místě bydliště ženicha.

A co dělat, když svatbu nenajdeme ani v místě bydliště nevěsty, ani u ženicha? Nezbývá než začít pátrat v okolních farnostech - a postupně rozsah pátrání rozšiřovat. Stane se ale i to, že se nikdy svatbu nepovede najít, mám jeden takový případ v linii Čudlíkových.

Další otázkou bývá, jak dlouho před narozením dítěte hledat?
Napíšu-li to zcela na rovinu, tak 30 let až 0 dní před narozením dítěte. Proč? 30 let proto, že se mohlo jednat o poslední dítě a že se jeho matka mohla vdávat opravdu velmi mladá, například v patnácti letech. Pak by opravdu mohla rodit i třicet let po sňatku.

A oněch nula dní vychází ze zkušenosti. Už jsem se (asi dvakrát) setkala s tím, že se dítě narodilo téhož dne, kdy se jeho rodiče vzali. Inu, naši předci si radosti manželského života neodpírali, i když v manželství nebyli - a pak to někdy vyšlo jen tak tak, aby se dítě narodilo manželské.

Tak tedy, František a Rosina... Vzali se šestnáct let před narozením Marie, v únoru 1860 (14., na svatého Valentýna ) v radkovském kostele svatého Bartoloměje. Františkovi bylo 24 let, Rosině 20 let, takže potřebovala svolení otce. Ten se ovšem neuměl podepsat, a tak v matrice najdeme jen tři křížky.

Čeká nás pátrání dál do minulosti - půjdeme nyní po mužské linii, ne po ženské. Seznámíme se tak s linií Trojanových z Třešti. Než tak ale uděláme, zodpovíme si některé otázky z minulých dílů - například o příbuzenství v rodové linii, o kterém bude příští díl.A fotografie je tentokrát z rodinného archivu - sedící by měla být snad právě Marie Trojanová, o jejíchž rodičích zde byla řeč.

Žádné komentáře:

Okomentovat