12. 4. 2021

Zatajil svoj stav manželský...

S bigamií se člověk nesetká v matrikách příliš často - pokud k takové situaci došlo, dával si dotyčný většinou velký pozor, aby se mu na to nepřišlo. Občas se ale přece jen zadařilo dvě manželství odhalit. Stalo se tak i v případě jistého Petera Kozárika, narozeného v roce 1898 ve Frivaldě na Slovensku.

Petr se v roce 1921 oženil v Divíně na Slovensku s Márií Rečičárovou. Poté odešel za prací do středních Čech, konkrétně do Bečvár na Kolínsku. Pracoval zde jako hospodářský dělník a při práci se seznámil s Márií Repiskou, taktéž hospodářskou dělnicí v Bečvárech. Pocházela ze Župkova na Slovensku a byla jen o rok mladší než Peter.

Peter a Mária Repiská si padli do oka, a tak se Peter rozhodl zapomenout, že už je jednou ženatý.  Mária nebyla z nejmladších a o uzavření sňatku stála, takže nakonec slovo dalo slovo a Peter a Mária byli 3. listopadu 1929 oddáni v kostele Nejsvětější Trojice v Drahobudicích. 

Kostel v Drahobudicích na historické fotografii. Zdroj: Posvátná místa Země české.

Netrvalo ovšem dlouho a Peterovi se na všechno přišlo. Můžeme jen hádat, proč se tak stalo. Každopádně byl Peter, který v té době se svou druhou ženou bydlel v Župkové-Horném Pecnově, předvolán začátkem srpna 1930 k okresnímu soudu v Novej Bani. Tam se ke skutku dvojnásobného manželství doznal a dokonce doznal i to, že byl za tento skutek odsouzen ze třem měsícům vězení. To se muselo stát již předtím - nevíme ovšem, který soud Petera odsoudil poprvé. 

Druhé Peterovo manželství bylo každopádně rozsudkem Krajského súdu v Banskej Bystrici ze dne 16. října 1930 prohlášeno za nulitní a neplatné. Není bez zajímavosti, že se jednalo o rozsudek podle rakouského zákonného článku XXXI/1894 - manželského zákona, protože Československo tento zákon převzalo a nevytvořilo nový. 

Jak asi celá situace pokračovala dál? Rozvedl se Peter s první manželkou a uzavřel s druhou civilní sňatek? Nebo se rozhodl, že už mu další manželství za ty trable nestojí a zůstal do konce života svobodný? To už nám bohužel matrika neprozrazuje. Bylo by to ale jistě zajímavé zjistit.

1 komentář:

  1. Ohledne Adolfa Havelky, ozvi se mi, prosim, na charles794@gmail.com

    OdpovědětVymazat